Za 150.000 godina stare ogrlice od školjki smatra se da je upravo to najstariji komad nakita na svijetu. Arheolozi su otkrili najstariji nakit poznat čovjeku unutar špilje Bizmoune, oko 10 km od obalnog grada Essaouira, u jugozapadnom Maroku.
Koristeći bager, tim je otkrio 33 školjke koje su stare između 142.000 i 150.000 godina. Naporno su radili kako bi pronašli mnogo perli od školjki između 2014. i 2018. Istovremeno, tim je proveo opsežnu znanstvenu analizu kako bi osigurao točan izračun starosti kad su ove ogrlice u pitanju.
El Mehdi Sehasseh iz Nacionalnog instituta za baštinu i arheološke znanosti u Rabatu, koji je vodio studiju, rekao je da je njegov tim koristio datiranje urana kako bi pomogao odgovoriti na pitanja o podrijetlu i vijeku trajanja čestica.
Prema mišljenju stručnjaka, ovaj tip prstena s perlama najbliže je povezan s aterskom kulturom, srednjim kamenim dobom u sjevernoj Africi. Ovi drevni doseljenici prvi su koristili ono što danas nazivamo nakitom.
Kod ove ogrlice, u svakoj perli bila je izbušena rupa, vjerojatno da bi se ukrasi mogli objesiti na uzice ili odjeću, možda nositi kao naušnice. Svaka perla je veličine oko 1 cm i ima okrugli otvor. Mnogi imaju zaglađene, polirane rubove, što sugerira namjerni rad majstora. Slični su drugim nalazištima na afričkom kontinentu, ali najraniji primjerci bili su stari samo 130.000 godina.
Neki drugi primjeri drevnog nakita kao što su ogrlice, narukvice i naušnice jesu:
- Pandža orla koju su kao privjesak koristili neandertalci u Hrvatskoj, prije oko 130 000 godina.
- Perle od ljuske nojevog jajeta koje su se nizale u narukvice, ogrlice i naušnice u istočnoj Africi, prije oko 40 000 godina.
- Narukvica od klorita koju su zamršenim uzorcima izrezbarili Denisovci u Sibiru, također prije oko 40 000 godina.
- Lapis lazuli kamenje za ogrlice koje su koristili Sumerani u Mezopotamiji prije oko 5000 godina.